Tempo rozwijającej się sztuki tatuażu pozwoliło na to, że dziś większość osób po 18 roku życia ma wykonywany pierwszy tatuaż. Wizerunek ten ogranicza się nie tylko do młodych ludzi, ale osoby w wieku starczym również chcą ozdabiać swoje ciało. Zastanawiamy się jednak, jak wyglądać będzie tatuaż po latach? Czy warto się na niego decydować, kiedy wiadomo, że skóra z wiekiem zmienia swoją strukturę i wygląd?
Jak tatuaże zmieniają się na przestrzeni lat?
Czy tatuaż wyblaknie po kilku latach?
Pigment wytwarzany do tworzenia tatuażu przenika w głąb skóry w celu osiągnięcia pożądanej barwy. Musimy wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu barwnik ten zaczyna blaknąć i tracić na intensywności. Nie jest to zasadą ogólną, jednak cały czas trwają badania w tej kwestii. Wydaje się jednak, że po upływie 5-10 lat tatuaż może tracić na jakości, szczególnie jeśli został wykonany w nadmiernej ilości czasu lub jest źle zrobiony.
Co wpływa na wygląd tatuażu po latach?
Najważniejsze czynniki wpływające na wygląd tatuażu po latach to miejsce, pigment, fototyp skóry i styl życia. Jeśli będziemy dbać o swoją skórę, przykładowo ją nawilżać i chronić przed ekspozycją na słońce, tatuaż może utrzymać swój wygląd nawet przez kilka dziesięcioleci. Z kolei osoba, która na co dzień przebywa w ekstremalnych warunkach, często narażona jest na utratę intensywności barwnika. Miejsce wykonywania tatuażu również ma znaczenie. Na przykład tatuaż zrobiony na palcu, który stale jest narażony na uszkodzenia, może zacząć wyglądać inaczej po kilku latach.
Czym charakteryzuje się tatuaż na starzejącej się skórze?
Jak wpływają zmarszczki na wygląd tatuażu?
Kiedy na skórze pojawiają się dużej mierze zmarszczki, wtedy całość ciała, w tym tatuaż, zaczyna wyglądać inaczej niż kiedyś. Czarny tatuaż, który został wykonany na skórze kobiety, która ma 90 lat, z pewnością nie będzie wyglądał tak samo jak kiedyś. Niezależnie jednak od efektów starzenia się skóry, tatuaż może wciąż być piękny i spektakularny. Myślę, że tatuaż na zupełnie zmarszczonej dłoni może wyglądać bardzo efektownie, a zmarszczki mogą jedynie wzmocnić cały efekt graficzny.
Czy tatuaż na skórze starszej osoby szybciej się deformuje?
Skóra w wieku dojrzałym staje się mniej elastyczna, przez co każde uszkodzenie będzie bardziej widoczne. W szczególności dotyczy to takich miejsc jak szyja, twarz, dekolt. Należy jednak pamiętać, że tatuaż wykonany w dobrym studiu zabezpieczonym kremem specjalnie przeznaczonym do tatuażu, może wyglądać świetnie, nawet po wielu latach. Dlatego wybór miejsca, który jest wykorzystywany do wykonania tatuażu ma tu bardzo dużo do powiedzenia. Istnieje także wiele sposobów na opóźnienie pojawienia się efektów starzenia się skóry i na opóźnienie deformacji tatuażu.
Jakie są sposoby na opóźnienie deformacji tatuażu?
Czasami można poprawić wygląd i jakość starego tatuażu poprzez wykonanie wielu korekt. Istnieją specjalistyczne kremy, które zabezpieczają pigment przed blaknięciem lub usuwają plamy powstające na skórze. W każdym przypadku starzejącej się tatuaż jest to jednak bardzo indywidualne i zależy od osobistych preferencji i oczekiwań.
Jak wyglądać będzie biały tatuaż po latach?
Biały tatuaż to w zasadzie rysunek na skórze, który wykorzystuje pigment w kolorze białym. Ze względu na fakt, że takie tatuaże zaczynają tracić swoją jakość już po dłuższym czasie od wykonania, niezwykle istotne jest ich odpowiednie pielęgnowanie. Biały tatuaż szybciej traci swoją jakość, niż tatuaże w innym kolorze. Dlatego też w przypadku tego rodzaju tatuażu musimy dbać o niego szczególnie pieczołowicie i sięgać po specjalistyczne kosmetyki.