Biżuteria dawniej i dziś

Biżuteria była, jest i będzie tworzona

Najstarszą odnalezioną biżuterię datuje się na 22 tysiące lat. Już wtedy człowiek odczuwał potrzebę przyozdobienia się muszelką, kamykiem czy kawałkiem kości. Swoiste amulety pełniły nie tylko funkcję ozdobną, ale i religijną, kultową, stanowiły oznakę statusu materialnego. Z rozwojem cywilizacji zaczęto stosować do wyrobu ozdób różne metale – brąz, miedź, srebro, złoto, a prawdziwy rozkwit sztuki jubilerskiej przypadł na rozwój wielkich starożytnych cywilizacji. Złote maski i bransolety z Egiptu, srebrne i złote liście i kwiaty z Grecji, rzymskie spinki i agrafy dekorowane kamieniami szlachetnymi możemy dziś podziwiać w muzeach, a tymczasem sami wybieramy elementy biżuterii spośród obowiązujących trendów.

Współczesna biżuteria

Dzisiejszy świat biżuterii jest bardzo różnorodny. W każdym sezonie lansowane są nowe trendy bransoletek, kolczyków, naszyjników itp. Raz modne są delikatne i srebrne ozdoby, innym razem masywne i bogato zdobione formy ze złota, jeszcze w innym sezonie platynowy minimalizm, a w kolejnym ozdoby z kamieniami szlachetnymi. Podobnie jak branża odzieżowa, perfumeryjna tak i modna biżuteria również zmienia się jak w kalejdoskopie. Bo biżuteria dziś również jest wyznacznikiem statusu, dopełnieniem stroju, stanowi najwspanialszą ozdobę i sposobem na wyrażenie swojego stylu.

Modna biżuteria 2020

Kreatorzy jubilerskich ozdób inspirują się naturą i ekologią. Modne w tym sezonie będą motywy związane z przyrodą, lecz będą posiadały nowoczesne i odważne formy. Jeśli chodzi o kolczyki to zarówno codzienne jak i wieczorowe kreacje będą uzupełniane długimi, czasem asymetrycznie noszonymi kolczykami, w których metale szlachetne będą łączyć się z kolorowymi nitkami, frędzlami, innymi naturalnymi materiałami. Z kolei wiosną roślinne i owadzie motywy pojawią się na łańcuszkach, wisiorach, zawieszkach. Staną się one dużo lżejsze, delikatniejsze, wyglądem będą przypominać te, które nosiły dzieci kwiaty. Oczywiście wykonane będą z materiałów naturalnych, do łask powróci bursztyn, a plastik znajdzie kolejny sposób na powtórne wykorzystanie. Klapy wielu marynarek będą zdobić broszki w postaci wielkich materiałowych i kolorowych kwiatów. Modne będą również marynistyczne wzory i wszelkie ozdoby z kamieniami lapis lazuli, markazytami, szafirem, granatowymi cyrkoniami, czy topazami – bieżący rok został ogłoszony rokiem koloru Classic Blue – odcień spokojnego, głębokiego oceanu.

Co warto mieć w swojej szkatułce?

Współczesny powrót do korzeni i bycie eko nie narzuca sztywnych ram, co koniecznie trzeba mieć, a czego już nosić nie wypada. Na pewno warto mieć w swojej szkatułce bransoletkę na zawieszki (charmsy chętnie o tematyce podróżniczej), gdyż dzięki niej można łatwo wyrazić swój charakter i styl, podkreślić indywidualność i niezależność, warto zaopatrzyć się w ręcznie robione ozdoby (różnokolorowe kamyki w naturalnych kolorach ziemi zwieszone na sznurkach zrobią niesamowite wrażenie w codziennej i wyjściowej kreacji). Posiadana biżuteria powinna być dopasowana do stylu ubierania, a nie kupowana pod wpływem chwili i mody.

Redakcja jakitatuaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.