Biżuteria dawniej i dziś

Najstarszą odnalezioną biżuterię datuje się na 22 tysiące lat. Już wtedy człowiek odczuwał potrzebę przyozdobienia się muszelką, kamykiem czy kawałkiem kości. Swoiste amulety pełniły nie tylko funkcję ozdobną, ale i religijną, kultową, stanowiły oznakę statusu materialnego. Z rozwojem cywilizacji zaczęto stosować do wyrobu ozdób różne metale – brąz, miedź, srebro, złoto, a prawdziwy rozkwit sztuki jubilerskiej przypadł na rozwój wielkich starożytnych cywilizacji. Złote maski i bransolety z Egiptu, srebrne i złote liście i kwiaty z Grecji, rzymskie spinki i agrafy dekorowane kamieniami szlachetnymi możemy dziś podziwiać w muzeach, a tymczasem sami wybieramy elementy biżuterii spośród obowiązujących trendów.

Współczesna biżuteria

Dzisiejszy świat biżuterii jest bardzo różnorodny. W każdym sezonie lansowane są nowe trendy bransoletek, kolczyków, naszyjników itp. Raz modne są delikatne i srebrne ozdoby, innym razem masywne i bogato zdobione formy ze złota, jeszcze w innym sezonie platynowy minimalizm, a w kolejnym ozdoby z kamieniami szlachetnymi. Podobnie jak branża odzieżowa, perfumeryjna tak i modna biżuteria również zmienia się jak w kalejdoskopie. Bo biżuteria dziś również jest wyznacznikiem statusu, dopełnieniem stroju, stanowi najwspanialszą ozdobę i sposobem na wyrażenie swojego stylu.

Modna biżuteria 2020

Kreatorzy jubilerskich ozdób inspirują się naturą i ekologią. Modne w tym sezonie będą motywy związane z przyrodą, lecz będą posiadały nowoczesne i odważne formy. Jeśli chodzi o kolczyki to zarówno codzienne jak i wieczorowe kreacje będą uzupełniane długimi, czasem asymetrycznie noszonymi kolczykami, w których metale szlachetne będą łączyć się z kolorowymi nitkami, frędzlami, innymi naturalnymi materiałami. Z kolei wiosną roślinne i owadzie motywy pojawią się na łańcuszkach, wisiorach, zawieszkach. Staną się one dużo lżejsze, delikatniejsze, wyglądem będą przypominać te, które nosiły dzieci kwiaty. Oczywiście wykonane będą z materiałów naturalnych, do łask powróci bursztyn, a plastik znajdzie kolejny sposób na powtórne wykorzystanie. Klapy wielu marynarek będą zdobić broszki w postaci wielkich materiałowych i kolorowych kwiatów. Modne będą również marynistyczne wzory i wszelkie ozdoby z kamieniami lapis lazuli, markazytami, szafirem, granatowymi cyrkoniami, czy topazami – bieżący rok został ogłoszony rokiem koloru Classic Blue – odcień spokojnego, głębokiego oceanu.

Co warto mieć w swojej szkatułce?

Współczesny powrót do korzeni i bycie eko nie narzuca sztywnych ram, co koniecznie trzeba mieć, a czego już nosić nie wypada. Na pewno warto mieć w swojej szkatułce bransoletkę na zawieszki (charmsy chętnie o tematyce podróżniczej), gdyż dzięki niej można łatwo wyrazić swój charakter i styl, podkreślić indywidualność i niezależność, warto zaopatrzyć się w ręcznie robione ozdoby (różnokolorowe kamyki w naturalnych kolorach ziemi zwieszone na sznurkach zrobią niesamowite wrażenie w codziennej i wyjściowej kreacji). Posiadana biżuteria powinna być dopasowana do stylu ubierania, a nie kupowana pod wpływem chwili i mody.

Redakcja jakitatuaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.