Czy zrobić sobie tatuaż?

Pytanie tytułowe o to, czy warto się wytatuować, to już od wielu lat jedną z tych rzeczy, nad którą rozmyślają zarówno młodzi ludzie, jak i ci starsi. Zrobienie sobie tatuażu już od kilku dekad nie kojarzy się większości z różnego rodzaju subkulturami oscylującymi wokół wątpliwej reputacji i zachowań osób. Dlatego też tatuaż stał się środkiem przekazu swojej osoby, a nie przynależności.

Tatuaż – czy moda przeminie?

Czy zdecydować się na tatuaż – Warszawa to wiele salonów tatuażu artystycznego – czy może jednak wstrzymać się od, co by tu nie mówić dosyć ważnej decyzji, bo to tylko moda? W pewien sposób można mieć wrażenie, że jest to wyłącznie moda. Jednak, jak na sam chwilowy trend trwa, to już dosyć długo. Może wreszcie dojrzeliśmy do tego, aby uważać tatuaże za możliwość wyrażenia siebie, tak jak wyrażamy się ubiorem lub fryzurą?

Na pewno na ulicach można zauważyć wielu młodych ludzi, dla których tatuaże to element po prostu wyrażenia swoich myśli, emocji, a nawet potrzeb twórczych. Widać po nich, że podejście do tatuażu przez dekady zmieniło się diametralnie w porównaniu do wcześniejszego pokolenia. Pokolenia, w którym pomimo tego, że istniało już wiele salonów tatuażu, decydował się na nie niewielki odsetek młodych ludzi, zazwyczaj o dosyć charakterystycznym stylu. Możliwe więc, że obecne pokolenie i jego podejście sprawi, że tatuaż będzie raczej długotrwałym i popularnym elementem wyglądu.

Tatuaż w Warszawie – klasyczny czy kolorowy?

Nie ukrywajmy, że nie da się jednoznacznie wskazać, że powinno się wybierać tatuaże kolorowe albo wyłącznie klasyczne, wykonane ciemnym tuszem. To tak, jak określić, jaka fryzura powinna być wybierana, pod kątem tylko i wyłącznie poczucia estetyki jednej grupy ludzi.

Kolorowe tatuaż są często dużo dynamiczniejsze w odbiorze, jak i pasują bardziej do niektórych motywów. Z kolei standardowy – klasyczny tatuaż dużo bardziej pasuje do wzorów o delikatniejszych liniach. Niektórzy porównują tatuaż kolorowy do ekspresjonizmu z kolei czarny jako element impresjonistyczny.

Czy tatuaż to decyzja na całe życie?

To że tatuaż jest decyzją na całe życie, jest coraz mniej przekonującym argumentem, gdyż wcale nie musi takim być. Samo stworzenie tatuażu łączy się z posiadaniem go przez lata, nawet przez całe życie, jeżeli mamy taką potrzebę i chęci. Jednocześnie rezygnacja z tatuażu to też już nie problem. Obecne metody usuwania tatuażu to zabiegi nowoczesnymi maszynami, które potrafią usunąć podskórny wzór w miarę dokładnie, szybko i bezboleśnie.

Redakcja jakitatuaz.pl