Gdzie zrobić tatuaż na Śląsku?

Według badań, które przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej, już co dziesiąta osoba w Polsce ma tatuaż. Coraz więcej ludzi chce wykonać na swojej skórze trwały wzór – za rosnącą liczbą zainteresowanych, rośnie także liczba salonów tatuażu. Gdzie na Śląsku zrobić rysunek na skórze? Czy lepiej skorzystać z oferty profesjonalnego salonu czy może tańszego freelancera?

Tatuaż na Śląsku – gdzie zrobić? 2 sposoby

Gdy robi się cieplej widać wyraźniej, jak bardzo tatuaże są popularne i wszechobecne na ulicach większości polskich miast i miasteczek. Także mieszkańcy Śląska – podobnie jak innych województw – są zainteresowani trwałymi rysunkami na skórze. Gdzie szukać artysty, który spełni każdą – nawet najbardziej szaloną – wizję? 

 Można to zrobić na dwa sposoby:

  • w profesjonalnym salonie na mapie tego regionu znaleźć można niejedno studio tatuażu — Sosnowiec, Katowice, Tychy, Chorzów to miasta, w których działa wielu zawodowych tatuażystów.
  • u freelancera – wielu z nich posiada swoje profile na Instagramie lub w innych social mediach. Zazwyczaj freelancerzy przyjmują klientów w domu. 

Zalety i wady każdego z tych rozwiązań opisujemy poniżej.

Zalety i wady robienia tatuażu w salonie

Największe zalety skorzystania z usług salonu tatuażu to bezpieczeństwo oraz sterylność. W domowych warunkach niekoniecznie da się zapewnić taki stan, co innego w profesjonalnym gabinecie. Kolejna mocna strona to fakt, że salon działa legalnie, odprowadza podatki, a co za tym idzie może podlegać wyrywkowym kontrolom np. sanepidu.Sprzęt, igły i pigmenty muszą spełniać surowe kryteria formalne, by obyło się bez mandatu karnego, a nawet zamknięcia zakładu. W gabinecie należy utrzymywać czystość, sterylność i porządek. 

Inne niewątpliwe zalety salonów tatuażu to wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczenie. Żaden gabinet z wypracowaną renomą i reputacją nie zatrudni kogoś, kto ma niewielkie lub żadne doświadczenie w tatuowaniu. Z reguły są to wizjonerzy i artyści z krwi i kości, którzy wykonują wyłącznie autorskie projekty lub na podstawie wizji klienta rysują własny wzór. 

Wady tatuażu z salonu

I tu właśnie pora na omówienie wad tatuażu robionego w salonie – są trzy najważniejsze. Pierwsza z nich to cena – na pewno wyższa niż tatuaż robiony u freelancera w domu. Jednak biorąc pod uwagę, że ten rysunek na skórze pozostanie najpewniej na zawsze, warto zainwestować w stuprocentową jakość i artystę, którego okazałe portfolio wygrywa konkursy i zdobi ciała wielu osób. Wadą są także terminy realizacji usługi – niekiedy trzeba czekać tygodnie, a nawet miesiące, by dostać się do wybitnego i cenionego tatuatora. Ostatnim minusem jest fakt, że wielu tatuażystów nie wykonuje gotowych wzorów z internetu, a wyłącznie autorskie projekty – zatem ktoś, kto ma popularny tatuaż i chce go skopiować 1 do 1 z zapisanego na telefonie zdjęcia, może odejść z salonu z kwitkiem. 

Zalety i wady robienia tatuażu u freelancera

Największa zaleta zrobienia tatuażu u freelancera to cena – niejednokrotnie jest ona nawet kilkukrotnie niższa niż u cenionego tatuażysty w salonie. Biorąc jednak pod uwagę, że tatuaż to pamiątka na całe życie, nie warto ryzykować zdrowia dla kilku złotych w kieszeni. W warunkach domowych trudno o bezpieczeństwo i sterylność. Freelancerzy bez zarejestrowanej działalności nie podlegają żadnym kontrolom, jakość ich barwników oraz sprzętu może być zatem wątpliwa, podobnie jak poziom wykonywanych przez nich tatuaży. Ta oszczędność jest tylko pozorna – niewykwalifikowany freelancer zrobi na skórze coś, co i tak będzie musiał poprawić fachowiec. Inna opcja, czyli laserowe usunięcie nieudanego tatuażu, zajmuje wiele miesięcy, a koszt jest nieporównywalnie wyższy niż zrobienie tatuażu nawet w najbardziej renomowanym salonie. 

Dla jednych atut, ale dla innych minus – możliwość zrobienia każdego wzoru, nawet popularnego z internetu: Instagrama, Pinteresta czy konta innego, konkurencyjnego tatuatora. Freelancerzy częściej niż tatuażyści z salonów podejmują się takich odwtórczych zleceń.

Podsumowanie

Ponieważ tatuaż to trwały rysunek na skórze, nie warto na nim oszczędzać. Bezpieczniej jest zrobić go w profesjonalnym salonie tatuażu, a takich miejsc na mapie Śląska nie brakuje. Unikalne wzory, fachowe doradztwo i doświadczeni artyści to coś, czego warto szukać w szerokiej ofercie takich usługodawców.

Redakcja jakitatuaz.pl