Jak dbać o tatuaże?

Pierwsze pytanie, które zwykle pojawia się w umysłach ludzi po tym, jak dowiedzieli się, że masz tatuaż, to: Jak mogę dbać o mój tatuaż? Odpowiedź nie jest trudna, ale raczej trudna do rozgryzienia. Cóż, prawda jest taka, że jest wiele rzeczy, na które musisz uważać, jeśli chodzi o dbanie o swój nowy atrament. A jeśli nie jesteś ostrożny – twój nowy tatuaż może bardzo szybko zacząć blaknąć lub zmienić kolor na brązowy.

Ważne jest, aby utrzymywać obszar wokół tatuażu w czystości i suchości, aby nie spleśniał i nie śmierdział. Pomocne jest również używanie mydła antybakteryjnego i wody do czyszczenia tego obszaru po każdym prysznicu lub sesji pływania. Należy unikać moczenia bardziej spoconych miejsc, takich jak pachy czy pachwiny, ponieważ powoduje to powstawanie śmierdzącego potu, co nie pomaga ani w utrzymaniu świeżości i czystości tatuażu, ani w szybszym gojeniu się.

Czego należy unikać przy pielęgnacji tatuaży?

Jest kilka rzeczy, których powinieneś starać się unikać podczas dbania o swój nowy tatuaż. Pierwszą rzeczą jest szorowanie lub skręcanie tatuażu. Może to spowodować rozdarcie skóry i krwawienie, co nigdy nie jest dobre. Używanie antybakteryjnego mydła i wody to świetny sposób na utrzymanie tatuażu w czystości i szybsze gojenie. Unikaj zbyt energicznego mycia tatuażu, co może prowadzić do uszkodzenia skóry, lub zbyt lekkiego szorowania.

Może to spowodować szybsze blaknięcie tuszu, a nawet jego całkowite zejście. Należy również unikać moczenia tatuażu pod prysznicem. Może to doprowadzić do rozwoju bakterii w wodzie i na skórze, co może spowodować infekcję. Przez cały czas na tatuażu należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś w wieku od 12 do 29 lat, kiedy melanina w skórze jest najsilniejsza.

Ochrona przed słońcem

Podczas gdy tatuaże są trwałe, kolor tuszu w nich zawarty może z czasem wyblaknąć. Kiedy tak się dzieje, jest to znane jako blaknięcie koloru. Jest to normalna część tatuażu i nie jest powodem do niepokoju. Należy zauważyć, że tatuaże blakną w różnym tempie, w zależności od wielu czynników, w tym rodzaju skóry, pielęgnacji i narażenia na działanie czynników zewnętrznych. Aby uzyskać bardziej precyzyjne blaknięcie i dopasowanie kolorów, dostępne są usługi usuwania tatuażu i wewnętrzne studia tatuażu. Ponieważ kolory tatuaży pochodzą z pigmentów i olejków znajdujących się w skórze, może na nie wpływać słońce. Ekspozycja na słońce podczas wykonywania tatuażu może uszkodzić kolory tatuażu, powodując ich blaknięcie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, trzymaj tatuaż z dala od bezpośredniego światła słonecznego, tak często jak to możliwe.

Prysznic i pływanie

Może się to wydawać oczywistością, ale powinieneś unikać brania prysznica lub pływania, jeśli twój tatuaż jest mokry. Jest tak dlatego, że woda, mydło i/lub szampon, których używasz, mogą spowodować krwawienie tatuażu. Jeśli musisz wziąć prysznic lub pływać, gdy twój tatuaż jest mokry, staraj się trzymać go z dala od strumienia wody lub przynajmniej w miejscu, w którym będzie mógł wyschnąć podczas kąpieli.

Co powinieneś zrobić zamiast tego?

Pływanie to świetny sport do uprawiania, gdy jesteś na wakacjach lub odwiedzasz plażowe miasto. Nie tylko będzie to dobre dla twojej opalenizny, ale także pomoże utrzymać twój tatuaż świeży i wolny od bakterii. Chociaż pływanie jest świetnym sposobem na utrzymanie tatuażu w czystości, należy go unikać, jeśli masz mokry tatuaż.

Co jeszcze powinieneś mieć na uwadze?

 • Nie drap swojego tatuażu
 • Nie używaj ciepła do tatuażu
 • Nie dłub w tatuażu
 • Unikaj szorowania i przekręcania tatuażu
 • Nie szoruj ani nie wykręcaj tatuażu
 • Używaj blokady przeciwsłonecznej

Warto mieć na uwadze, że przy ochronie tatuażu świetnie sprawdzą się polskie kosmetyki naturalne. Znajdziecie je w asortymencie sklepu internetowego Erbea.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

 • Twój tatuaż może wyglądać trochę sucho, gdy jest nowy. Jest to normalne i znane jako „suchy tatuaż”. Ważne jest, aby utrzymywać nawilżenie tatuażu.
 • Pełne zagojenie się tatuażu może potrwać wiele tygodni.
 • Możliwe jest, że przez kilka tygodni po wykonaniu tatuażu będą się na nim pojawiały strupy lub krwawienie. Jest to całkowicie normalne i należy się tego spodziewać.
 • Zaleca się noszenie bandaża lub opatrunku na tatuażu podczas jego gojenia.
 • Podczas gojenia się tatuażu może wystąpić lekkie swędzenie lub pieczenie. Jest to całkowicie normalne i należy się tego spodziewać.

ZOBACZ TAKŻE:

Białko konopne przepisy 

Jak pobudzić nerwy do regeneracji? 

Redakcja jakitatuaz.pl