Sposoby na usunięcie tatuażu – czy znasz wszystkie?

Tatuaże są dziś niezwykle modne. Coraz częściej można spotkać na ulicy osoby, których ciało pokryte jest sporą liczbą oryginalnych wzorów czy napisów. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie tego rodzaje ozdoby mogą przestać podobać się ich posiadaczowi. Powodów jest wiele – zmiana stylu życia, nowe trendy modowe, dezaktualizacja treści tatuażu (np. wyznań miłosnych skierowanych do konkretnej osoby) lub znaczne pogorszenie wyglądu wzoru, który przez lata wytarł się i wyblakł. Co wtedy zrobić? Na szczęście istnieją rozmaite sposoby na usunięcie tatuażu.

Laserowe usuwanie tatuażu

Obecnie za najskuteczniejsze sposoby na usunięcie tatuażu uznaje się zabiegi laseroterapii. W tym wypadku stosuje się specjalne urządzenie wypuszczające wiązki światła. Ich zadaniem jest rozbicie na cząsteczki barwników zawartych w tatuażu. Promienie lasera pochłaniają więc ślady na skórze, jednak pełen efekt osiągnąć można dopiero po kilku sesjach przeprowadzanych w kilkutygodniowych odstępach niezbędnych w celu regeneracji ciała. Skuteczność zabiegu zależy przede wszystkim od kolorów użytych do zrobienia tatuażu (ciemne wzory usuwa się łatwiej niż np. odcienie żółte). Znaczenie dla czasu trwania laseroterapii ma także wielkość ozdoby oraz głębokość umieszczenia barwnika w skórze podczas wykonywania tatuażu.

Chirurgiczne sposoby na usunięcie tatuażu

Choć laser wykazuje sporą skuteczność w usuwaniu tatuażu i mnóstwo ludzi jest zadowolonych z efektów zabiegu, zdarza się, że metoda ta w konkretnym przypadku zwyczajnie zawodzi. Wówczas wykorzystywane są sposoby chirurgicznego pozbywania się ozdób na ciele, polegające na wycinaniu fragmentów skóry z niechcianym wzorem. Metoda ta może jednak powodować blizny, ból, obrzęki i drobne infekcje, dlatego stosuje się ją jedynie w przypadku tatuaży o niewielkich rozmiarach. Rozległe wzory nie powinny być usuwane takim sposobem.

Inne sposoby na usunięcie tatuażu

Aby przynajmniej częściowo pozbyć się tatuażu, można spróbować metod stosowanych w wielu gabinetach kosmetycznych. Chodzi tu o wszelkie peelingi chemiczne i zabiegi dermabrazji mechanicznej, polegające na ścieraniu i eliminowaniu warstw skóry zawierających barwnik. Dodatkowe sposoby na usunięcie tatuażu to także zastrzyki z roztworu soli fizjologicznej, a także salabrazja, czyli działanie, przy zastosowaniu chlorku sodu. Osoby, u których eliminacja dostępnymi metodami nie powiodła się, próbują kamuflować ozdobę barwnikiem w odcieniu skóry lub pokryć ją innym wzorem (tzw. cover-up).

Redakcja jakitatuaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *