Tatuaż z kompasem – co symbolizuje i jaka jest jego historia?

Kompas to jeden ze starszych i bardziej popularnych wzorów pośród projektów tatuaży. Dawniej był to motyw często wybierany przez marynarzy, żeglarzy i rybaków. Wytatuowanie takiego symbolu na swoim ciele miało zapewniać bezpieczną podróż i pomyślne wiatry. Dziś, tatuaż z kompasem może posiadać wiele znaczeń. Co warto o nim wiedzieć?

Symbolika kompasu

Ze względu na niebezpieczeństwa czyhające na otwartym morzu, w dawnych czasach wytatuowany kompas uważany był za rodzaj ochronnego talizmanu. Wskazująca północ igła ma za zadanie pokazać drogę podczas wyprawy. W wielu projektach tatuaży, na tarczy kompasu umieszczana jest Gwiazda Polarna. To właśnie ona pozwalała marynarzom odnaleźć właściwy kierunek nawet na otwartym morzu. Ze względu na historyczne znaczenie, motyw kompasu jest obecnie chętnie wybierany przez żołnierzy. Kompas nadal postrzega się jako symbol zapewaniający bezpieczeństwo i pewny powrót do domu. Jakie jeszcze jest jego znaczenie?

Znaczenie tatuaży z kompasem

Kompas jest przyrządem pomagającym określić kierunki świata i odnaleźć właściwą drogę w każdej sytuacji. Jego działanie może być interpretowane w bardziej metaforycznym kontekście. Wiele osób decyduje się na takie tatuaże, jako symbol dążenia do celu i spełniania marzeń. Wskazujący drogę kompas ma ułatwić podążanie obraną ścieżką i chronić przed przeciwnościami. Może również pomóc odnaleźć drogę w momentach zagubienia i odszukać swoją życiową ścieżkę. To również symbol chętnie wykorzystywany przez miłośników podróży. Zarówno kompas, jak i Gwiazda Polarna pomagają określić kierunek nie tylko osobom przebywającym na statku. Zdają się na nie również wędrowcy wybierający drogi lądowe. Dlatego osoby, które wiele podróżują często umieszczają ten symbol na swojej skórze wraz z wizerunkiem mapy świata. Taka ozdoba może odnosić się do ciekawości i chęci poznawania nowych miejsc. Często ma również oznaczać możliwość odnalezienia drogi do domu.

Dla kogo będzie dobrym pomysłem?

Na tatuaż przedstawiający kompas powinien zdecydować się każdy, komu podoba się taki wzór. Nie dla wszystkich symbolika motywu musi pokrywać się z jego historycznym znaczeniem. Wiele osób może nadać kompasowi indywidualne przesłanie związane z własnymi doświadczeniami. To jeden z często wybieranych symboli, pojawia się jednak w wielu różnorodnych odsłonach. Często umieszczany jest na ramieniu, nadgarstku lub szyi. Możliwość stworzenia różnorodnych projektów pozwala na wykonanie tatuażu z kompasem w wielu stylach.

Redakcja jakitatuaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.