Tatuaż z sową

0
306

Jako ptak o eleganckim, lecz rzadkim locie; ptak zwykle cichy, choć jego głos, już wydany, rozbrzmiewa głęboko, sowa zasłużenie zasiada na tronie jako monarcha nocy. Często uznawany za samo naczynie mądrości, ten fascynujący ptak, gdy dostrzeżony, nadaje prawdziwej bytności. Zupełnie zatem nie dziwi, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na tatuaż przedstawiający te dumne stworzenia. Biorąc pod uwagę popularność tego typu tatuaży, oraz fakt, że prawidłowo wykonane posiadają całą gamę symbolizmu, przejrzyjmy niektórym z nich i zbadajmy ich rozległy urok.

Planujesz zrobić sobie tatuaż z sową?

Wspomnieliśmy już jedną z głównych wartości symbolicznych sów – mądrość. Ptaki te, latając w wyraźnie ukradkowy sposób i dając się zobaczyć tylko w nocy, są często utożsamiane z wiedzą niełatwą do zdobycia, wiedzą wymagającą nieco wysiłku od poszukującego jej. Pamiętasz też zapewne obraz greckiej bogini mądrości, Ateny, która w sztuce starożytnej często jest przedstawiana trzymając sowę. Według starożytnych Greków mogła ona przemieniać się w tego ptaka i brać bezpośredni udział w sprawach ludzkich.

Wyobraź sobie więc rozległy tatuaż emanującej mądrością sowy na plecach czy na ramieniu. Czyż nie kuszące?

Przygotuj się na nieco magii

Kolejne symboliczne znaczenie przypisywane sowom to magia. Nie tandetna magia z kinderbalów, lecz taka głęboka, tajemnicza. To znaczenie, również biorące się z utożsamiania ptaka z nocą, przyjmuje dwie skrajnie różne formy: z jednej strony obdarza sowy zdolnością kontaktu z nieznanym, a z bardziej materialnej strony, nadaje wielu starożytnym księgom zaklęć ozdobę z sową.

Zwiastun drugiej strony

Sowy są często nieprawidłowo ograniczane do symbolów śmierci. W dużej mierze przyczyną jest ten ich mylący przydomek – aniołowie śmierci. Lecz jeśli sowa jest nie tylko symbolem śmierci, czym zatem jest?

Choć prawdą jest, że pewne kultury postrzegały sowy jako omen nadciągającej śmierci, inni widzieli ich związek ze śmiercią w innym, bardziej przytomnym świetle. Kultury te wierzyły, że sowy miały zdolność swobodnego przemieszczania się między dwoma światami, tym oraz pozagrobowym. W związku z tym sowy były postrzegane jako mające ważne zadanie: chronić i bezpiecznie prowadzić dusze do innego świata.

Echo wieków

Sowa jest uderzająco uniwersalna jako symbol. Którakolwiek kultura by nie miała kontaktu z tymi ptakami, za każdym razem nadawała im znaczenie symboliczne. Poza wspomnianymi starożytnymi Grekami, sowa odgrywała rolę również w egipskich, rzymskich, indyjskich oraz celtyckich mitach. Nawet rdzenni Amerykanie (bądź jak mówią niektórzy, zwłaszcza oni) traktowali sowy z dużym szacunkiem. Często zwracali się do sów szukając proroctwa, lecz głównie widzieli je jako nosicieli świętej pradawnej wiedzy.

Pamiętając o tej uniwersalności, zatrzymajmy się na chwilkę i pomyślmy o jeszcze jednym powodzie, dla którego tatuaże z sowami są tak atrakcyjne dla mężczyzn. Mianowicie, gdy tylko robią sobie tatuaż z sową, mogą widzieć się jako część długiej i ważnej tradycji, tradycji stworzonej zarówno przez wschód jak i zachód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here