Tatuaże z drzewem – co warto o nich wiedzieć?

Symbol drzewa często pojawia się w modnych projektach tatuaży. Wiele osób zachwyconych takimi wzorami zastanawia się, jakie znaczenie nadawane jest tym motywom. Choć poszczególne rysunki na skórze często posiadają indywidualne przesłanie dla ich posiadaczy, tatuaże z drzewem mogą mieć również wiele uniwersalnych znaczeń. Co warto wiedzieć na ten temat?

Symbol drzewa w kulturach i religiach

Wizerunek drzewa interpretuje się na wiele sposobów. Sam symbol od wieków posiada duże znaczenie w różnych religiach i kręgach kulturowych. Warto wiedzieć, że dęby były czczone przez Celtów. Również Grecy składali pod nimi przysięgi. W wierzeniach buddyjskich za szczególną roślinę uznaje się Bodhi. To drzewo figowe jest bowiem symbolem oświecenia. Ważne drzewa pojawiają się również w symbolice chrześcijańskiej. W Księdze Rodzaju opisane są takie rośliny jak drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła.

Rodzaje drzew i ich symbolika

Poszczególne drzewa mogą być indywidualnymi symbolami nie tylko ze względu na ich pojawianie się w kulturze, ale również cechy gatunków. Dąb uznawany jest za symbol siły i wytrzymałości. Rosłe drzewa o grubych pniach potrafią długo wytrzymywać silne wiatry i burze, dlatego kojarzone są z odwagą. Popularnym symbolem jest również kwitnąca wiśnia. Te drzewa kwitną tylko przez kilka tygodni w roku, dlatego ich rozwinięte pąki symbolizują ulotność i przemijalność. Znaczenie tego motywu powiązane jest również z pięknem i delikatnością. Owocująca jabłoń może symbolizować odporność wobec ulegania pokusom. Motyw ten może oznaczać również dążenie do wiedzy.

Drzewo – uniwersalne znaczenie

Tatuaż z drzewem może być również uniwersalnym symbolem, który nawiązuje do połączenia człowieka ze światem natury. Ze względu na swoją długowieczność, drzewo może być symbolem nieśmiertelności. To znaczenie bywa wykorzystywane przez osoby, które pragną na swojej skórze upamiętnić imiona zmarłych bliskich. Silne drzewa nie tylko przeciwstawiają się wiatrom i burzom. Gwarantują również schronienie pod swoimi gałęziami. W ich cieniu można ukryć się przed deszczem lub intensywnym słońcem. Dlatego ich rysunki bywają symbolami ochrony i bezpieczeństwa. Z tego powodu są łączone z opiekunami i członkami rodziny. Tatuaż przedstawiający drzewo może posiadać odmienne znaczenie dla każdej noszącej go osoby. To jeden ze wzorów, które od lat cieszą się ogromną popularnością, a mnogość projektów w tej kategorii umożliwi każdemu znalezienie pomysłu na wymarzoną ozdobę ciała.

Redakcja jakitatuaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *