Wyjaśniamy jak dbać o tatuaż

Najlepiej od samego początku dbać o tatuaż, ponieważ ma to duże znaczenie. Tatuaż może stracić swoje barwy na starcie, jeżeli nie będziesz stosować się do odpowiednich praktyk.

Wykonanie tatuażu

Dziara może wyglądać naprawdę dobrze, jeżeli będziesz o nią właściwie dbać. W tym artykule postaramy się wyjaśnić Jak dbać o tatuaż. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze w rękach artysty leżą pierwsze działania pielęgnacyjne na tatuażu. Tatuator powinien dokładnie zdezynfekować skórę i założyć opatrunek, czyli folię samoprzylepną. Zadaniem folii samoprzylepnej jest ochrona zmienionego fragmentu skóry przynajmniej przez kilka pierwszych godzin po zabiegu. Opatrunek można zdjąć już po 5-6 godzinach, ale lepiej potrzymać go trochę dłużej. Najpierw pojawi się opuchlizna oaz zaczerwienienie, a także osocze i krew. Czasami mogą być widoczne jeszcze resztki tuszu, ale nie należy się tym przejmować. Należy pamiętać, żeby wybrać sprawdzone i renomowane studio tatuażu, które działa w sterylnych warunkach. Pod skórę jest wprowadzany kolorowy pigment, który dla organizmu jest ciałem obcym. To skutkuje tym, że organizm próbuje się pozbyć niechcianych elementów i zaczyna się buntować. Gojenie jest utrudnione i mogą powstawać plamy na skórze. Trzeba temu zapobiec, dlatego podstawą jest przede wszystkim regularne mycie tatuażu. Dziara przez kilka pierwszych tygodni przypomina otwartą ranę i goi się powoli. Trzeba się z nią obchodzić bardzo delikatnie, żeby nie naruszyć bardziej skóry. Najlepiej traktować to jako skaleczenie. Skórę należy regularnie przemywać, ponieważ tylko w ten sposób można się pozbyć resztek brudu i drobinek tuszu.

Pielęgnacja tatuażu

Tatuaż należy kilka razy dziennie przemywać czystą, letnią wodą. Trzeba uważać, żeby woda nie była zbyt gorąca, ponieważ może to poważnie uszkodzić warstwę lipidową skóry. Można też zakupić żel do mycia tatuażu lub specjalne mydło. Z reguły takie preparaty powinien polecić tatuażysta, który zna się na tym najlepiej. Mogą one zapobiec powstawaniu infekcji i podrażnień, a także dogłębnie oczyścić skórę. Dobrej jakości kosmetyki przyspieszają proces gojenia, dzięki czemu możesz szybciej pochwalić się światu swoją nową dziarą. Do osuszania tatuażu warto wykorzystać ręcznik papierowy, który nie pozostawia pyłków i się nie kruszy. Poziom higieny jest niezwykle ważny, dlatego najlepiej stosować właśnie ręczniki jednorazowe. Ręcznik trzeba delikatni przyłożyć do skóry i powoli przecierać, ale bez żadnych agresywnych ruchów. Warto mieć na uwadze, że skóra jest cały czas podrażniona, dlatego trzeba mocno uważać i zachować szczególną ostrożność.

Kosmetyki do pielęgnacji

W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji tatuaży, dlatego jest w czym wybierać. Pod żadnym pozorem nie można pocierać naskórka szorstkim materiałem, ponieważ może to uszkodzić nowy tatuaż. Same oczyszczanie to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze zadbać o właściwe nawilżenie. Trzeba też zapobiec łuszczeniu się naskórka i nadmiernemu wysychaniu skóry. Oczywiście można użyć zwykłego balsamu do ciała lub wazeliny, ale obecnie dostępne są znacznie lepsze preparaty. Najlepszym wyborem jest krem do tatuażu, który zawiera witaminy wspomagające proces gojenia rany. Dobrym rozwiązaniem jest także smarowanie podrażnionej skóry preparatem z panthenolem. Cienką warstwę preparatu należy nanieść na ozdobiony fragment skóry. Czynność warto powtarzać przynajmniej 3-4 razy dziennie, żeby efekty były szybciej widoczne. Kosmetyki można zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię. Trzeba jednak pamiętać, że krem należy stosować wyłącznie na osuszoną skórę.

Redakcja jakitatuaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.