Czy istnieje sposób na szybki porost włosów na wiosnę?
Powoli nadchodzi wiosna, kiedy zdejmujemy czapki z głów i chcemy wyglądać jak najpiękniej. Jednak po zimie bardzo często włosy są osłabione, pokruszone i ogólnie nie prezentują się zadowalająco.
W takiej sytuacji niestety jedynym rozwiązaniem jest przyspieszenie porostu włosów i ścięcie najbardziej zniszczonych partii, bowiem raz uszkodzony włos nie naprawi się dzięki kosmetykom.
Jak szybko zapuścić włosy po zimie?
Najlepiej jest kompleksowo zadbać o włosy. Można to robić na przykład:
1. Myjąc włosy metodą OMO – ten tajemniczy skrót oznacza „odżywka – mycie – odżywka”. Metoda OMO zakłada, że przed umyciem włosów szamponem, nakładamy na nie odżywkę mniej więcej od połowy długości w celu zabezpieczenia ich. Następnie myjemy włosy i pozwalamy, aby piana z szamponu swobodnie spływała po włosach na całej ich długości (ważne: szamponem myjemy tylko samą skórę głowy, nie pocierając włosów na długości, bowiem one powinny zostać umyte właśnie spływającą pianą). Po spłukaniu jeszcze raz nakładamy odżywkę i pozostawiamy na minimum kilka minut,po czym spłukujemy. Tak zabezpieczone włosy są mniej podatne na uszkodzenia, dzięki czemu nie kruszą się, skracając samoistnie;
2. Stosując wcierki – istnieją gotowe wcierki na porost włosów, które zawierają różne substancje aktywne wzmacniające skórę głowy i pobudzające mieszki włosowe do pracy, jednak aby sprawdzić, czy ta metoda pielęgnacji włosów nam odpowiada, można najpierw przygotować domową wcierkę – na przykład z nasion kozieradki. Przygotowanym naparem nacieramy delikatnie skórę głowy, przed lub po umyciu włosów (ten konkretny napar pachnie odrobinę kostką rosołową, jednak zapach szybko wietrzeje) i… czekamy na efekty. Kozieradka nie tylko działa przeciwzapalnie, ale również wzmacnia mieszki włosowe i skórę głowy;
3. Obcinając włosy – wbrew pozorom, regularne podcinanie końcówek jest istotne z punktu widzenia wydłużania fryzury. Włosy, jak i paznokcie, są martwe, a co za tym idzie – raz uszkodzone, niszczą się dalej i wbrew obietnicom z reklam, nie mogą zostać sklejone za pomocą odżywki. Rozdwojenie końcówki postępuje, włos kruszy się coraz dalej i odpada, skracając włosy, a przy okazji pogarszając jej stan wizualny (nierówne, postrzępione końcówki). Dlatego też warto raz na jakiś czas wybrać się do sprawdzonego salonu fryzjerskiego i podciąć 1-2cm końcówek, aby „zamknąć” włosy.
Porost włosów „od środka”
Podczas zapuszczania włosów należy również pamiętać, że ogromny wpływ na ogólny stan organizmu, w tym skóry, włosów i paznokci, ma nasza dieta.
Kiedy dieta jest uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały – włosy słabną. Dzieje się tak dlatego, że wszelkie korzystne składniki organizm kieruje w pierwszej kolejności do istotnych dla życia organów, a dopiero na końcu – witaminy i minerały są kierowane do pozostałych partii ciała, jak włosy czy skóra.
Dbając o zbilansowaną dietę, zawierającą dużo warzyw i owoców, zapewniamy włosom szybszy porost.
Dla lepszego efektu, osobom którym nie przeszkadza smak ziół, można również pić napary ze skrzypu i pokrzywy – działają one na włosy wzmacniająco i przyspieszają ich porost.