Wyposażenie studia tatuażu nie ogranicza się do maszynek i farb. Odpowiednie meble pozwolą zapewnić wygodę zarówno klientom, jak i artystom. Czym powinna charakteryzować się leżanka do tatuażu i kiedy warto o niej pomyśleć? Sprawdźmy!
Z czego powinno składać się stanowisko do tatuażu?
Niezależnie od rozmiaru studia i doświadczenia samego tatuatora jest kilka stałych elementów, które pozwolą na stworzenie profesjonalnego i bezpiecznego stanowiska do tatuażu.
Oto elementy, które powinny znaleźć się w salonie:
- leżanka do tatuażu (stół do tatuażu),
- fotel do tatuażu,
- klęczniki i inne podpórki ułatwiające tatuowanie w różnych pozycjach,
- maszynka,
- igły,
- farby,
- odpowiednie oświetlenie,
- zasilacze, kable i stopy,
- kalki i preparaty do odbijania wzorów,
- kremy do tatuażu, żele znieczulające, inne kosmetyki,
- środki służące do dezynfekcji stanowiska,
- rękawiczki i inne środki ochrony wykorzystywane przez artystę.
Leżanki do tatuażu: czym są?
Dużym problemem zarówno dla wielu tatuatorów, jak i ich klientów jest znalezienie odpowiedniej pozycji, która pozwoli na zapewnienie jak najbardziej komfortowych warunków. Jednocześnie musi gwarantować dostęp do tatuowanej partii ciała. Niemal niezastąpiony element wyposażenia każdego profesjonalnego studia to oferowana przez Orakon leżanka do tatuażu.
W przeciwieństwie do fotela do tatuażu nie daje rozbudowanych możliwości regulacji. Z drugiej strony umożliwia zajęcie pozycji leżącej, która sprawdza się w przypadku wielu projektów, także tych zajmujących dużą powierzchnię ciała, co przekłada się na długość trwania sesji. Jednocześnie leżanka do tatuażu pozwala na osiągnięcie sporych oszczędności, a jej dodatkową zaletą jest łatwa obsługa.
Na co zwrócić uwagę, wybierając stół do tatuażu?
Leżanki do tatuowania bardzo często są również wykorzystywane przez masażystów czy fizjoterapeutów. Z punktu widzenia tatuatora kluczową rolę pełni obecność podpórek na ręce, które powinny być zdejmowalne, oraz poduszek z otworem na twarz. To umożliwi tatuowanie w pozycji na brzuchu, co będzie niezbędne np. w przypadku tatuowania pleców klienta.
Ważna jest również mobilność: stoły bardzo często nie są ciężkie, a dzięki wyposażeniu w kółka (z odpowiednim hamulcem) można je w łatwy sposób przemieszczać, np. pomiędzy różnymi pomieszczeniami w studio.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonania leżanki do tatuażu i materiały, które wykorzystano do jej produkcji. Profesjonalny sprzęt bazuje na miękkich gąbkach, które zapewniają komfort. Mebel wykończony jest najczęściej ekoskórą, która jest nie tylko estetyczna, ale również łatwa do utrzymania w czystości. To natomiast bezcenne z punktu widzenia zachowania sterylności stanowiska do tatuażu.
Inne meble przydatne w salonie tatuażu
Leżanki do tatuażu cieszą się olbrzymią popularnością. Wynika to zwłaszcza ze stosunkowo niskiej ceny (profesjonalne modele uda się dostać już za kilkaset złotych), atrakcyjnego wyglądu, funkcjonalności i mobilności. Oprócz leżanek w wielu studiach można spotkać również fotele do tatuażu – to zdecydowanie droższe meble, które dają sporo możliwości konfiguracyjnych.
Ich dużą zaletą jest przy tym uniwersalność. Można na nich tatuować zarówno w pozycji leżącej, jak i półleżącej czy siedzącej. Profesjonalny sprzęt pozwala przy tym na niezależną regulację poszczególnych części. Poza tym przydatny może okazać się również klęcznik do tatuażu, który ułatwia uzyskanie dostępu do trudno dostępnych partii ciała. W wielu studiach można znaleźć również dodatkowe podpórki i podłokietniki, które znacznie upraszczają pracę artystów.