Pielęgnacja skóry po tatuażu – jakich błędów unikać?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się apteka internetowa, która oferuje szeroki wybór maści oraz preparatów do pielęgnacji skóry po tatuażu. Z reguły silne i pozytywne emocje budzi wykonanie nowego tatuażu. Jednak długotrwały i bolesny proces gojenia może znacząco osłabić radość z nowej ozdoby.

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Warto mieć świadomość, że tatuaż wykonany w sterylnych warunkach i renomowanym salonie nie powinien stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak rozmaite czynniki sprawiają, że u niektórych rana goi się naprawdę długo i może pojawić się stan zapalny. Warto znać podstawowe zasady pielęgnacji świeżego tatuażu, żeby przyspieszyć proces. Można powiedzieć, że z reguły proces gojenia się tatuażu nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać, że każda ingerencja w organizm człowieka tworzy otwartą ranę na skórze. Od razu po sesji u tatuażysty można spodziewać się naprawdę obfitego wysięku krwi. Taka fizjologiczna reakcja jest całkowicie normalna, ale nie jest to nic estetycznego ani przyjemnego. Kluczowy dla całego procesu gojenia się nowego tatuażu jest odpowiedni sposób pielęgnacji świeżej i sączącej się rany. Bardzo łatwo o zakażenie bakteryjne, dlatego trzeba szczególnie dbać o higienę wytatuowanej skóry. Po skończonej pracy tatuażysta musi oczywiście zabezpieczyć swoje dzieło. Z reguły wykorzystuje się do tego zwykłą folię spożywczą.

Dostępne maści

Cały tatuaż należy dokładnie owinąć folią. Konieczne może być też użycie plastra, który utrzymuje folię w jednym miejscu. Warto mieć na uwadze, że taki opatrunek bardzo dobrze izoluje świeże rany od bakterii i zanieczyszczeń z zewnątrz. W ten sposób można uniknąć zakażenia. Dodatkowo zmiany opatrunku są łatwe i bezbolesne. Należy unikać bandaży oraz gazy. Czasami w studiach tatuażu dostępne są specjalistyczne opatrunkowe folie. Po kilku godzinach można zdjąć folię i dokładnie oczyścić ranę. Można to zrobić przy użyciu delikatnego mydła w płynie oraz wody. Dobrze sprawdzi się klasyczne mydło antybakteryjne. Na koniec trzeba ranę osuszyć za pomocą ręczników papierowych. Nie można jednak szorować rany, tylko delikatnie przykładać ręcznik. Nie jest konieczne ponowne owijanie tatuażu folią. Wskazane jest również wietrzenie rany w tym okresie. Dobrze sprawdzi się maść Alantan Plus oraz Bepanthen – obie z nich oferuje apteka internetowa. Żeby nie dopuścić do wysychania rany maść nakładamy dość obficie. Wazeliny i balsamów do ciała nie należy stosować na świeżą ranę. Jeśli chodzi o pierwszy tydzień to mycie tatuażu trzeba wykonywać 2-4 razy na dobę. Trzeba też pamiętać o ochronie przed zabrudzeniami oraz zachowaniu higieny. Szeroki wybór maści użytkownicy znajdą na stronie wskazanej do podlinkowania.

Artykuł sponsorowany

Redakcja jakitatuaz.pl