7  przyczyn wypadania włosów

Wypadanie włosów nie poprawia nastroju, a wręcz wywołuje niepokój. Włosy słabną z bardzo wielu powodów. warto je poznać, bo tylko wówczas można zastosować odpowiednią kurację hamującą wypadanie włosów.

Dlaczego włosy wypadają? 

Przyczyn osłabienia i utraty włosów jest wiele – od błahych po te poważniejsze. Do najczęściej spotykanych powodów należą:

1. Długotrwały, silny stres i przemęczenie

Stres i permanentne zmęczenie to powody, dla których włosy zaczynają słabnąć, podobnie jak cały organizm. W momentach wzmożonego narażenia na stres jesteśmy zmęczeni i osłabieni… aż po cebulki włosów, co skutkuje ich wypadaniem. 

2. Problemy z tarczycą

Choroby tarczycy są bardzo często przyczyną osłabienia i nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia. Często to pierwszy znak, że z naszą tarczyca jest coś nie tak – warto wtedy zrobić stosowne badania krwi. 

3. Nieodpowiednie odżywianie, źle zbilansowana dieta 

Odpowiednia dieta wpływa na kondycję naszych włosów. Może ją polepszyć, lub obniżyć, jeśli cierpimy na niedobory witamin czy minerałów. Składnikami szczególnie wartościowymi dla włosów są: żelazo, biotyna, witamina A, witaminy z grupy B, kwas foliowy, krzem, magnez, cynk oraz nieocenione kwasy NNKT.

4. Choroby i skutki uboczne niektórych leków

Warto pamiętać, że wypadanie włosów bardzo często jest związane z zażywaniem leków i niepożądanymi skutkami z ich przyjmowania. Podobnie jak leki, również wiele chorób pogarsza stan i kondycję pasm. Jedną z nich jest anemia, a także związane z pracą tarczycy hashimoto oraz nowotwory. Warto tez pamiętać, ze przyczyną wypadania włosów są też choroby  owłosionej skóry głowy, takie jak: grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież.

5. Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to rodzaj łysienia o podłożu hormonalnym. Dotyka ono kobiet i mężczyzn, choć panom przydarza się znacznie częściej. Ten rodzaj łysienia jest uwarunkowany genetycznie i wiąże się z osłabieniem mieszków włosowych na skutek hormonów. U mężczyzn charakteryzuje się ono utratą włosów w kątach czołowych, zaś u kobiet na szczycie głowy. Leczenie tego rodzaju łysienia wymaga konsultacji z trychologiem.

6. Nieodpowiednia pielęgnacja

Czy wiesz, że jedną z głównych przyczyn łysienia zarówno u kobiet jak i mężczyzn jest nieodpowiednia pielęgnacja? Źle dobrane kosmetyki o kiepskiej jakości i o kontrowersyjnym składzie mogą znacznie zaburzać pracę mieszków włosowych i osłabiać kondycję włosów. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do powodują nadmierne wysuszenie i podrażnienia skóry głowy. Ich kondycję osłabia też częste farbowanie, rozjaśnianie oraz stosowanie za silnych preparatów do stylizacji włosów.

7. Zmiany pór roku

Warto wiedzieć, ze nasza gospodarka hormonalna zmienia się wraz z porami roku. Z tego względu zmiana pór roju zwłaszcza jesienią i wiosną wiąże się ze wzmożonym wypadaniem włosów. W takich okresach warto stosować  odpowiednią dietę i suplementację, a  także dodatkowo stosować preparaty wzmacniające pasma, np, szampony zapobiegające wypadaniu i maski wzmacniające włosy od cebulek. Idealnie nadaje się też olejowanie włosów.

Co pomoże na wypadanie włosów?

W wielu przypadkach związanych z osłabionymi pasmami bardzo pomaga sprawdzony szampon na wypadanie włosów. To podstawowy kosmetyk, który warto wprowadzić do swojej pielęgnacji, aby zadbać o pasma od samych cebulek aż po końce, a także zapewnić odpowiednią pielęgnację skórze głowy. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja jakitatuaz.pl