Zadbaj o swoje oczy i komfort życia

Kiedyś badaniem wzroku i doborem okularów czy soczewek kontaktowych zajmowali się wyłączenie okuliści w przychodniach zdrowia. Dziś, ustalenie mocy szkieł korekcyjnych jest znacznie prostsze i szybsze, a równocześnie niezwykle dokładne i precyzyjne. Wystarczy skorzystać z usług profesjonalnego optometrysty w specjalistycznym salonie optycznym. Największym atutem skorzystania z usług optometrysty w zakładzie optycznym jest możliwość uzyskania diagnozy oraz dobrania i zamówienia okularów korekcyjnych w jednym miejscu.

Co to jest optometria?

Termin „optometria” wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od dwóch słów: optos – widzieć, widzenie oraz metreo – mierzyć, mierzenie. Optometria, czyli mierzenie widzenia, to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem wzroku i procesów widzenia, koncentrując się w szczególności na ochronie i poprawianiu wzroku. W praktyce jest to rozpoznawanie różnych wad wzroku, takich jak krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm, czy zez. W gabinecie optometrycznym wykonuje się pomiary parametrów układu wzrokowego, identyfikuje jego nieprawidłowości, a następnie określa w jaki sposób można badanemu pacjentowi przywrócić pełną sprawność widzenia. Optometrysta przeprowadza badanie wzroku za pomocą specjalistycznych przyrządów, takich jak autorefraktometr, foropter czy oftalmometr. Do pomiaru wykorzystywane są także tradycyjne tablice do testowania wzroku. Na podstawie wyników badania pacjent otrzymuje diagnozę dotyczącą stanu swojego wzroku. Ponadto, optometrysta dobiera i przepisuje moc okularów i soczewek kontaktowych. 

 

Jak wybrać dobrego optometrystę?

Szukając profesjonalnego salonu ze specjalizacją optometria w Warszawie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Czy gabinet optometryczny ma odpowiednie kompetencje w zakresie badania wzroku? Czy posiada certyfikację Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO)?
  • Czy zachowuje najwyższe standardy badania ostrości widzenia zatwierdzone przez PTOO?
  • Jakie licencje i referencje mają zatrudnieni optometryści? Jakie mają doświadczenie zawodowe? Czy cieszą się dobrą reputacją?
  • Jak szeroka jest oferta okularów w salonie?

W porównaniu z wizytą w gabinecie okulistycznym, atutem skorzystania z usług optometrysty bezpośrednio w salonie optycznym jest możliwość konsultacji i doboru na miejscu oprawek lub koloru soczewek kontaktowych. Szeroki wybór dostępnych oprawek w różnych kształtach i kolorach pozwoli dobrać okulary idealnie dopasowane do rodzaju wady, urody i kształtu twarzy, a także potrzeb i oczekiwań pacjenta. 

Redakcja jakitatuaz.pl