Usuwanie tatuaży. Najlepsze sposoby na usunięcie tatuażu i alternatywy

0
187

Mamy rok 2020 i tatuaże wciąż stają się coraz popularniejsze. Więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej posiada tatuaże. Ludzie robią sobie tatuaże, bo podobają im się ich wzory, ponieważ tatuaże nadają pewności siebie, są symboliczne, albo gdy chcą ukryć bliznę na swoim ciele. Czasem tatuaże nie mają żadnego symbolicznego znaczenia ani nie ukrywają blizn, ale po prostu upiękniają skórę.

Niezależnie od przyczyn powstania Twojego tatuażu, czasem nadchodzi czas, gdy żałujesz, że go zrobiłeś i wtedy potrzebujesz najprostszej metody na usunięcie tatuażu.

Niektórzy ludzie tatuują swoją skórę nie myśląc zbyt wiele o przyszłości i tym, jak ona wpłynie na postrzeganie tatuażu. Justin Bieber wytatuował Selenę Gomez, aby uhonorować ich miłość, a kiedy uczucie się wypaliło, zaczął tego żałować. Nie tylko on, Adam Levine nienawidzi swojego tatuażu

Kiedy Twój tatuaż już Cię nie inspiruje, a jego symbolika do Ciebie nie przemawia, kiedy jesteś już stary, masz pomarszczoną twarz i nie przejmujesz się bliznami, albo tatuaż nie wygląda już dobrze, zaczynasz go nienawidzić i żałować. Czasami dotykają Cię nieprzyjemne spojrzenia rodziny, przez które masz ochotę pozbyć się swojego tatuażu.

Zanim zaczniesz szukać cen usunięcia tatuażu, musisz się dowiedzieć nieco o dwóch najpopularniejszych metodach usuwania tatuaży – kremie do usuwania tatuaży i laserowym usuwaniu tatuaży.

Laserowe usuwanie tatuaży

Usuwanie laserowe tatuaży jest najpopularniejszą techniką, ale usuwanie ich za pomocą kremu również staje się popularne, ale o tym później. Mówiąc krótko, usuwanie tatuaży laserem rozbija tusz z Twojego tatuażu. Z czasem małe fragmenty tuszu są naturalnie absorbowane przez ciepło i inne warunki. To prosty proces usuwania tatuażu, podczas którego na Twoją skórę jest skierowana intensywna wiązka światła. Tusz absorbuje światło lasera, które zwiększa temperaturę. Wysoka temperatura prowadzi do rozpadu cząstek tuszu.

Z rozbitymi cząstkami tuszu łatwiej usunąć tatuaż. Niemniej jednak, rozbijanie cząsteczek tuszu to dopiero początek. Będziesz musiał mieć wiele regularnych wizyt u lekarza, aby całkowicie usunąć tatuaż. Ale po nich wszystkich, po Twoim tatuażu nie będzie już śladu.

Mimo, że laserowe usuwanie tatuażu jest udowodnione naukowo, jest bolesne. Dla niektórych ludzi ta metoda jest bardziej bolesna niż ból żałowania tatuażu. Co więcej, to nie jest metoda dla zwykłych ludzi, przez jej koszt. Klinik usuwających laserowo tatuaże jest coraz więcej w Stanach Zjednoczonych, przez co dochody z usuwania tatuaży wzrosły o 440%.

Czarne tatuaże są łatwiejsze do usunięcia laserem, bo pochłaniają całe światło. Tatuaże kolorowe, zwłaszcza niebieskie i zielone, wymagają do tego specjalnego światła. Podczas sesji usuwania tatuażu dostaniesz ochronki na oczy, aby laser im nie zaszkodził. Na Twojej skórze będą przeprowadzone testy, czy dobrze reaguje na laser. To pozwala ocenić, jaka energia będzie najbardziej efektywna. Laserem przekazuje się silne impulsy światła na skórze.

Mniejsze tatuaże wymagają dość małej ilości impulsów. Po każdej wizycie w klinice, Twój tatuaż będzie coraz jaśniejszy, aż w końcu zniknie. Mimo, że ta metoda jest bolesna, nie dostaniesz znieczulenia. Niemniej jednak, możesz zaaplikować krem znieczulający przed wizytą. Po zabiegu Twoja skóra będzie natychmiast schłodzona lodem. Należy chronić tę powierzchnię skóry przed słońcem.

Usuwanie laserowe, mimo że jest najpopularniejszą metodą, ma kilka potencjalnych efektów ubocznych. Podczas procesu usuwania, Twoja skóra ryzykuje bycie zainfekowaną. Możesz dostać hipopigmentacji lub hiperpigmentacji tam, gdzie Twoja skóra będzie się stawała jaśniejsza lub ciemniejsza. W przypadku tatuaży kosmetycznych, na ustach, waginie czy eyelinerem, skóra staje się ciemniejsza.

Zalety

 • Ze względu na różnorodną naturę tatuaży, ta metoda może być dostosowana do każdej osoby
 • Tatuaż usuwany tą metodą jest całkowicie usunięty
 • Dzięki rozwojowi technologii możesz usunąć tatuaż w ciągu zaledwie kilku wizyt w klinice
   

Wady

 • Laserowe usuwanie tatuaży jest drogie i przeciętnego człowieka na nie nie stać
 • Jest to bolesny i długi proces
 • Istnieją możliwe efekty uboczne
   

Krem do usuwania tatuaży

Operacja laserowa kosztuje tysiące. Mimo, że jej skuteczność jest udowodniona naukowo, wielu ludzi na nią nie stać. Tutaj może być przydatny krem do usuwania tatuaży. Jest on bezbolesną metodą i świetną alternatywą dla lasera.

Większość kremów usuwających tatuaże działa na Twoją skórę jak wybielacz. Te kremy nie usuwają całego tatuażu, ale go powoli wybielają. Krem usuwający tatuaże nie dociera do najgłębszych warstw skóry, gdzie znajduje się tusz tatuażu, ale usuwa jego powierzchnię. Znaczące wybielenie tatuażu zajmuje więcej niż kilka miesięcy ciągłego stosowania kremu. Niektóre kremy wybielają tatuaże szybciej, ale to wciąż zajmuje kilka miesięcy.

Przez to, że główne składniki tych kremów wybielają skórę, możesz spodziewać się niewielkich podrażnień naskórka. Niektóre badania naukowe potwierdzają skuteczność tych kremów, a niektóre organizacje takie jak FDA są przeciwko nim. Niezależnie od tego, kremy są dobrym sposobem dla zwykłych ludzi. Co więcej, lasery także mają swoje skutki uboczne.

Wcześniej głównym składnikiem kremów był kwas trichlorooctowy. Kiedy na skórę użyje się zbyt dużej ilości kwasu trichlorooctowego, na skórze powstają poparzenia. Musisz używać wyłącznie rekomendowanej dawki kremu każdego dnia, w innym przypadku powstaną blizny.

Kremy usuwające tatuaże obecnie produkowane są bezpieczne i rekomendowane przez lekarzy. Nie zawierają one kwasów i działają celując w makrofagi. Makrofagi to białe krwinki, które przyjmują obce cząstki do ciała. Przyczyną, dlaczego tatuaże trzymają się na skórze na zawsze jest to, że nowe makrofagi przejmują stare i ich pozycję w skórze. Nowe kremy celują w makrofagi i zmuszają je do przeniesienia się w inne miejsce na skórze. Takie działanie jest udowodnione. Niemniej jednak, tak jak w przypadku innych kremów, jest to dość czasochłonny proces.

Przy pomocy dobrego kremu do usuwania tatuaży pozbędziesz się swojego tatuażu w kilka miesięcy, a krem nie wywoła zapalenia ani bólu i nie pozostawi na Twojej skórze blizn.

Zalety

 • Ta metoda jest dość tania
 • Kremy są proste w użyciu
 • Proces usuwania tatuaży jest bezbolesny, oprócz małych podrażnień skóry
 • Jeśli krem jest dobry, proces nie wywoła żadnych skutków ubocznych
   

Wady

 • Kremy z kwasami mają wiele możliwych skutków ubocznych
 • Źle stosowane kremy z kwasami mogą przynieść efekt w postaci blizn
   

Usuwanie tatuaży: metody alternatywne

 • Dermabrazja: Ścieranie wierzchniej części naskórka krystalicznym eksfoliatorem
 • Salabrazja: Złuszczanie skóry za pomocą soli
 • Operacja plastyczna: Dodanie warstwy skóry na tatuaż
   

Jak działa usuwanie tatuaży?

Tatuaże są wykonane tuszem. Kiedy tusz jest wstrzykiwany w skórę, zajmuje drugą warstwę skóry, przez co trudno go usunąć. Przed laserowym usuwaniem tatuaży nie było żadnej metody na jego stale usunięcie. Nawet teraz nie zawsze tatuaże są skutecznie usuwane.

Najstarszą metodą usuwania tatuaży jest Dermabrazja. Podczas niej złuszczasz dokładnie skórę, aby usunąć jej wierzchnią warstwę. Nowa warstwa naskórka powstanie w miejscu starej. Niemniej jednak, przez to, że tusz tatuażu znajduje się w głębszej warstwie skóry, ta metoda nie działa efektywnie, jedynie rozjaśnia tatuaż na jakiś czas. Mikrodermabrazja to najbardziej popularna metoda, w której używa się malutkich złuszczających drobinek krystalicznych.

Maszyna usuwająca laserowo tatuaże produkuje intensywne impulsy światła, aby rozbić tusz na cząsteczki. Dzięki regularnym wizytom cząsteczki będą się coraz bardziej rozbijać, a tatuaż wyblaknie.

Kremy do wybielania tatuażu działają bardzo unikalnie. Kiedy krem dostaje się do drugiej warstwy skóry, otacza cząsteczki tuszu i usuwa jest z Twojej skóry. Działa jak wybielacz.

W skrócie, większość z technik usuwania tatuaży działa przesuwając cząstki tuszu z jednej partii skóry na drugą, ale w laserowym usuwaniu tusz jest absorbowany przez ciepło.

Jak mocno boli usuwanie tatuaży?

Usuwanie tatuaży to skomplikowany proces. Często skutkuje bólem, niezależnie od wybranej metody. Najbardziej bolesne jest usuwanie laserowe, kiedy intensywne wiązki światła penetrują Twoją skórę masz wrażenie, jakby to były igły. Najgorsze jest to, że do całkowitego usunięcia tuszu potrzebujesz kilku sesji. Jeśli lekarz nie zadecyduje o znieczuleniu, ból jest rozrywający. Czarny tusz szybko się usuwa i wymaga mniejszej ilości sesji, a kolorowy tusz się wiąże z większą ilością wizyt i większym bólem.

Usuwanie tatuaży za pomocą specjalnych kremów jest relatywnie mniej bolesne. Niemniej jednak, trzeba się liczyć z podrażnieniami skóry, zwłaszcza, gdy krem jest na bazie kwasów. Z codziennym użytkiem krem będzie podrażniał skórę, a gdy będzie nadużywany może dojść do poparzeń. Właśnie dlatego przed zakupem kremu konieczne jest sprawdzenie jego składu.

Usuwanie tatuaży w domu, w większości przypadków, polega na złuszczaniu skóry. To to samo co złuszczanie jej peelingiem, ale w tym przypadku trzeba złuszczyć naskórek. To jest tak bolesne, jak brzmi.

Ból fizyczny jest niczym w porównaniu do bólu psychicznego, który może Ci towarzyszyć, jeśli usuwając tatuaż doświadczysz skutków ubocznych. Hipopigmentacja to stan, w którym skóra traci pigment i staje się jaśniejsza, wygląda jakbyś cierpiał na bielactwo. Hiperpigmentacja to stan, w którym skóra skupia więcej pigmentu i staje się ciemniejsza. Będziesz miał ciemne plamy, których wcześniej nie miałeś. Usuwanie tatuażu może skończyć się także bliznami, które mogą wyglądać gorzej od tatuażu.

Ból jest zależny od koloru, wielkości i miejsca, w którym masz tatuaż. Mniejsze tatuaże schodzą szybciej i proces ich usuwania jest mniej bolesny.

Usuwanie tatuażu – jakie to uczucie?

Ludzie mają różne doświadczenia z usuwaniem tatuaży, w zależności od ich tolerancji na ból. Na przykład, kobiety są przyzwyczajone do piercingu i woskowania. Przez to, są w stanie znieść proces usuwania tatuaży lepiej niż mężczyźni. Według pacjentów, laserowe usuwanie tatuaży boli jakby ktoś zatrzaskiwał na skórze gorącą gumkę. Większość pacjentów twierdzi, że ból jest taki sam jak podczas robienia nowego tatuażu. Ból utrzymuje się do 10 minut po sesji.

Używanie kremu usuwającego tatuaże jest na początku używania takie samo jak używanie każdego innego kremu. Z kolejnymi aplikacjami kremu, zaczniesz czuć pieczenie na skórze, może powstać strup, który później odpadnie. U większości pacjentów proces ten powoduje dyskomfort.

Uczucie towarzyszące laserowemu usuwaniu tatuażu zależy od stopnia zdrętwienia skóry. Przed użyciem maszyny usuwającej tatuaż, skóra jest poddana drętwieniu. Dmucha się na nią zimnym powietrzem. Poczujesz nieprzyjemne zimno, ale później zredukuje to ból związany z usuwaniem laserowym tatuażu.

Ile kosztuje usuwanie tatuażu?

Koszt usunięcia tatuażu różni się w zależności od użytej metody. Mówi się, że koszt usunięcia tatuażu jest dziesięć razy wyższy od jego zrobienia. Zgadza się to w przypadku laserowego usuwania tatuażu – metody, która używa lasera, aby skierować silne światło na skórę. W przypadku małych tatuaży cena za pojedynczą sesję wynosi do 125 dolarów. Jeśli masz duży tatuaż, wielkości dłoni, z wieloma detalami, cena za pojedynczą sesję może wzrosnąć do 500 dolarów. Póki tatuaż nie zostanie całkowicie usunięty wydasz kilka tysięcy dolarów.

Usuwanie tatuaży w domu jest dość tanie. Możesz skorzystać ze specjalnego kremu lub złuszczania. Złuszczanie jest najtańsze, bo kryształki kosztują do 10 dolarów, ale proces jest mniej efektywny.

Kremy kosztują od 10 do 100 dolarów, w zależności od ich jakości i wielkości opakowania. Większość z kremów kosztuje poniżej 50 dolarów i możesz używać ich kilka tygodni. Przez to są najbardziej opłacalne cenowo.

Koszty usunięcia tatuażu są wyższe również przez to, że o skórę w miejscu usuwanego tatuażu trzeba odpowiednio zadbać. Zwykle będziesz potrzebować lodu, bandaży i kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Dodaj do całego kosztu koszt tych rzeczy. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zakażenie po usuwaniu laserowym, koszty rosną.

Ile sesji usuwania tatuażu?

Zanim znacząco wybielisz tatuaż, będziesz musiał nakładać krem kilka miesięcy, aż do roku. Czas trwania procesu zależy od tego, jak głęboko w skórze znajduje się tusz, jakiego typu i koloru jest i czy tatuaż został wykonany profesjonalnie.

W przypadku usuwania laserowego, czas zależy od zdolności ciała pacjenta do usuwania tuszu ze skóry. Przez to, ilość sesji to kwestia indywidualna. Większość tatuaży jest usuwana w przeciągu 5 do 8 sesji. Niemniej jednak, niektóre są usuwane w 3 lub 4 sesjach, albo nawet w 10. Czas pomiędzy kolejnymi sesjami to około 6 tygodni, a w przypadku ciemniejszych kolorów 8 tygodni. Częstsze sesje mogą wywołać skutki uboczne.

Skala Kirby Desai jest używana, aby ocenić ilość sesji, która jest potrzebna do usunięcia tatuażu. Skala bierze pod uwagę typ skóry, lokalizację tatuażu na ciele, warstwę tatuażu, kolor tuszu, ilość tuszu i blizny. Inne czynniki to np. zdrowie pacjenta.

Jak działa krem usuwający tatuaże?

Krem usuwający tatuaże jest uznawany za naturalną metodę usuwania tatuaży. Jest to prawdą w przypadku najnowszych kremów na rynku. Kiedyś w kremach były kwasy, ale obecnie używa się substancji organicznych. Kwas delikatnie parzył skórę, na której tworzy się strup, który odpadał w przeciągu tygodnia.

Obecnie, kremy są stworzone, aby stymulować układ odpornościowy organizmu, aby na nie i na pigment tatuażu zareagował. Krem otacza cząstki pigmentu. Ciało reaguje na krem odrzucając go razem z tuszem. Podczas aplikacji, krem rozjaśni pigment, zanim go usunie. Na powierzchni skóry utworzy się strup, który odpadnie po około ośmiu tygodniach.

Niektóre kremy działają na zasadzie stopniowego rozbijania pigmentów tuszu. Działają tak jak laser. Po czasie, drobinki tuszu są absorbowane i usuwane ze skóry.

Który krem usuwający tatuaże jest najlepszy?

Niektóre kremy usuwające tatuaże są oferowane przez prywatne kliniki, a niektóre są proste w użytku domowym. Najlepszy krem to taki, który nie zawiera ostrych chemikaliów. Jest bardzo wiele recenzji kremów, ale najważniejsze jest sprawdzenie jego składu.

Rejuvi Tattoo Removing Cream to jeden z najnowszych specyfików. Ten krem jest wstrzykiwany w taki sposób, jak aplikowany jest tatuaż. Urządzenie wygląda podobnie jak to, którym robi się tatuaże i proces przebiega w klinice. Krem łączy się z tuszem i wyciąga go na powierzchnię skóry. Gdy skóra się zagoi, usuwa krem i wysuwa go na powierzchnię z tuszem. Formuje się strup, który odpada.

Wrecking Balm jest jednym z najpopularniejszych kremów. Działa wybielając tatuaż na skórze. Możesz go używać w domu. Aby uzyskać rezultaty, krem musi być aplikowany codziennie. Z codziennym użytkiem, krem może uformować ciemne łatki, które znikną, gdy przestaniesz go używać.

Profade System to krem usuwający tatuaże, który składa się z trzech osobnych kremów. Pierwszy krem przygotowuje Twoją skórę na dwa następne. Drugi krem rozbija cząsteczki tuszu tatuażu pod skórą, a trzeci usuwa tusz. Ten krem obiecuje usunięcie tatuażu w przeciągu 3 do 9 miesięcy.

Czy usuwanie tatuażu jest bolesne?

Doświadczenia są różne. Różne metody wiążą się z różnym bólem. Kremy, które trzeba wstrzykiwać w skórę bolą tak samo jak aplikacja tatuażu. Usuwanie go laserem może być bolesne, jeśli nie jest użyte znieczulenie i nieco mniej bolesne, jeśli skóra jest zdrętwiona.

Proces jest bolesny, ale da się go znieść.

Jeśli jesteś odporny na ból, proces będzie po prostu niekomfortowy. Dla tych, którzy nie mogą znieść ukłucia igłą, ból będzie rozdzierający. To jest różne dla różnych ludzi. Usuwanie tatuażu w domu może boleć bardziej, bo większość ludzi nie używa znieczulenia.

Jak dbać o skórę po usunięciu tatuażu?

Dbanie o skórę po usunięciu tatuażu jest ważne, aby na skórze nie powstało zakażenie, żeby utrzymać odpowiednią teksturę skóry i uniknąć skutków ubocznych. Może to być zrobione zarówno w szpitalu jak i w domu. Zdjęcia pokazujące usuwanie tatuaży nie pokazują brzydkiej strony, ale jeśli nie zadbamy o skórę odpowiednio, może to skutkować pęcherzami i bliznami.

Po zabiegu, zwłaszcza laserowym, schłodź lodem miejsce tatuażu, aby zapobiec zapaleniom. Rób to w ciągu 24 godzin po zabiegu. Unikaj ćwiczeń fizycznych, sauny i gorącego prysznica oraz słońca przez następne 24 godziny. Wybierz maść i aplikuj ją w miejsce tatuażu przez trzy dni, aby go schłodzić. Załóż bandaż, aby zapobiec zakażeniom i zmieniaj go codziennie.

Cały czas unikaj bezpośredniego słońca, basenu, słonej wody i jacuzzi przez przynajmniej tydzień. Jeśli powstanie pęcherz lub strup, nie wyciskaj pęcherza ani nie odrywaj strupa.

Podsumowanie

Kiedy już nie chcesz mieć swojego tatuażu, możesz wybrać pomiędzy maszyną usuwającą tatuaże a kremami. Usuwanie ich laserem jest efektywne, ale dość bolesne i kosztowne. Kremy są świetne, ale wiele z nich wywołuje skutki uboczne. Jeśli wybierzesz krem, upewnij się, że nie jest on na bazie kwasów ani nie zawiera TCA. Jeśli będziesz mieć dobry krem, nie będziesz musiał wydać tysięcy. Nie ma dużej różnicy w czasie trwania zarówno kuracji kremem jak i laserem. Tak jak widzisz na zdjęciach, każda metoda potrafi znacząco wybielić tatuaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here